piko piko
262
BLOG

Chaos pojęciowy – demokracja

piko piko Społeczeństwo Obserwuj notkę 11

Wymiana kilku ciekawych komentarzy z @VERRINE pod notką http://waw75.salon24.pl/727144,heroiczni-obroncy-demokracji skłoniła mnie do napisania tych kilku zdań.
W ostatnich czasach używanie słowa „demokracja” w różnych przypadkach i okolicznościach stało się wytrychem, czymś w rodzaju pałki w dyskusjach o polityce, rządzeniu, procesach społecznych. Nie jesteś demokratą, nie uważasz demokracji za najwyższe stadium rozwoju wspólnoty to jesteś faszystą/ksenofobem/prymitywem/despotą/oszołomem/komunistą - niepotrzebne skreślić.

Więc może kilka słów o tym jak rozumieć pojęcie demokracja.
Demokrację obecnie trudno jednoznacznie zdefiniować z uwagi na wielość znaczeń tego słowa.

1. Zgodnie z klasycznym rozumieniem tego słowa (demos - lud i kratein – rządzić) oznacza ono ustrój w którym lud rządzi, ewentualnie wybiera rządzących.

2. Niekiedy określenie demokracja stosowane jest do nazwania określonej formy ustroju demokratycznego, np.:
- bezpośredniej (niektóre kantony w Szwajcarii),
- parlamentarnej, polegająca na wyborze przedstawicieli (parlamentarzystów)
Z kolei parlamentarna demokracja może być:
- prezydencka (ministrowie odpowiedzialni przed prezydentem z wyboru powszechnego)
- partyjna (ministrowie odpowiedzialni przed sejmem)

3. Niekiedy demokracją nazywa się ustrój wolnościowy, który charakteryzuje się wolnością prasy, zgromadzeń, itp. Bywa, że w ustroju niedemokratycznym istnieje wiele wolności a w demokratycznym niekiedy one nie działają.

4. Czasami ustrój praworządny nazywany jest również demokracją. Ustrój praworządny to taki w którym prawo jest szanowane. Państwo praworządne nie musi być demokratyczne a czasami w demokracji prawo nie jest szanowane. Znana jest anegdota o młynarzu, który mówiąc:  “są jeszcze sędziowie w Berlinie", wierzył w praworządność niedemokratycznego państwa rządzonego przez Fryderyka Wielkiego.

5. Niekiedy również demokracją nazywa się demokrację społeczną, którą należy rozumieć jako ustrój w którym nie istnieją ostre i nieprzekraczalne podziały pomiędzy warstwami społecznymi. Demokracja społeczna może funkcjonować w ustroju niedemokratycznym.

Z powyższego widać, że jak ktoś mówi  o prawdziwej demokracji mając na myśli jedno z wymienionych znaczeń, to znaczy że bredzi.

Poza tym z tego, że demokracja działa dobrze w jednym kraju nie wynika, że będzie dobrze się sprawdzać w innym. Twierdzenie, że jest jedyną dopuszczalną formą ustrojową jest błędem a nawet kłamstwem.

Ps.
Notka nie jest oceną ustroju demokratycznego.
 

piko
O mnie piko

Jaki jestem? Normalny - tak sądzę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo